Türkiye’den uzaklaşmadan beyazla mavinin büyüleyici atmosferinde tatil yapmak istiyorsanız bu yaz Sakız Adası’nı görmelisiniz. Sakız Adası ya da Chios diyebilirsiniz bu turizmin kalbinin attığı yere. Rüya ülke Yunanistan’ın cennetten köşesi tüm güzelliğiyle karşınızda.

Sakız Adası’nın adı gibi en büyük geçimi sakızdan sağlanıyor. Bir kişiye düşen ağaç sayısı ne kadar fazla ise iş yükü ağır olsada devletten aldığı para oldukça yüklü diyebilirim. Yeme içme fiyatları nispeten iyi olsa da aynı şeyi kıyafet konusunda söylemem zor. Bizim ülkemize oranla fiyatları oldukça pahalı. Ada da yaşayan halk ulaşım da motoru kullanmayı seviyor. Motorla yapılan kazaların haddi hesabı yok Sakız Adası’nda. Sakız Adası’ndaki hediyelik eşya dükkânlarını tahmin edersiniz sanırım. O kadar güzel eşyalar bir araya toplanmış ki ama maalesef fiyat indirimi istediğinizde bunu kabul etmiyorlar bile.

Geleyim biraz da damak tatlarına; ülke Yunanistan’ın cennet köşesi Sakız Adası’nda yemeklerin tadı oldukça lezzetli. Daha önceden Ege Akdeniz Turlarına katıldıysanız buradaki yemeklerin ne kadar enfes olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Bir de özellikle şunu söylemeden geçemeyeceğim; Yunanistan’ın kendine has içkilerinden Uzo Yunanistan Turlarına katıldığınızda kesinlikle denemeniz gereken bir lezzet.

Sakız Adası Gezi Rehberi

Sakız Adası’nın Gezilecek Yerleri

Mesta Köyü: Köyün tarih kokan sokaklarını turlarken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile. Burada yetiştirdikleri ürünleri her yerde asılı göreceksiniz. Şayet resim çekmeye karşı bir merakınız varsa çok şanslı olduğunuzu söyleyebilirim, bu tarih kokan köy de her yer bambaşka güzellikte. Sokaklarında turlarken yorulduğunuzu hissederseniz o zaman köyün içindeki şirin kafelerin birinde meşhur kahvelerinin eşliğinde dinlenebilirsiniz. Ayrıca hediyelik eşya dükkânlarının güzelliğini de söylemeden geçemeyeceğim.

Glari Plajı: Sakız Adasının en güzel plajı Glari. Adanın kuzeyinde bir yer burası. Sakız Adası’nda kumdan plaj bulmak zor ama Glari Plajı bunun aksine adanın nadir kum plajlarından. Tertemiz masmavi sularında yüzerken acıktığınızı hissederseniz plajın içindeki büfe tarzındaki yerinde karnınızı doyurabilirsiniz. Manzara eşliğinde yemek de güzel gider hani.

Pirgi Köyü: Burası sanki herkesin birbiriyle akraba olduğu bir köy. Herkes birbirine karşı yardımlaşma içinde ve son derece saygılı. Pirgi Köyü’nde hırsızlık denen olayın sözü bile geçmez, aksine gece sabaha kadar evlerin kapıları açık olur köy de. Son derece misafirperver köylülerin evlerini yakından bir görseniz hepsi özenle dekore edilmişçesine harika görünüyor. Ayrıca Pirgi Köyü’nde sakız likörü buranın en meşhur içkisi. Meraklıları için çok sayıda likör dükkânı olduğunu da özellikle belirteyim.