Her birinin ayrı bir hikayesi, ayrı bir yaşanmışlığı var. Zaten sahip oldukları etkileyici ve mistik atmosferi de buna borçlular. Bahsi geçen tüm yerler, herkesin mutlaka gezip görmesi gereken yerlerden oluşuyor. İçlerinden bazılarının ismini kesin duymuşsunuzdur, bazılarını ise sayemizde öğreneceksiniz belki de. Ortak noktaları ise, her biri de fırsat yaratılıp ziyaret edilmeyi sonuna kadar hak ediyorlar. Tarihin derinliklerine ışık tutan bu 10 mistik yer sizi zamanda öyle bir yolculuğa çıkaracak ki, hayatınız boyunca bu deneyimi asla unutamayacaksınız.

1 – Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

Dünyanın en önemli antik kentlerinden biri olan Efes Antik Kenti’nin tarihi M.Ö. 11. ve 12. yüzyıllara dek uzanıyor. İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan bu otantik şehir, en az yerli turistler kadar yabancı turistlerin de ilgi odağı. Bir dönem Yunan şehri olan ve o dönemler Ephesus olarak anılan bu tarihi kenti, en kısa zamanda görmenizi tavsiye ediyoruz.

2 – Göbekli Tepe

Göbekli Tepe

Burası tüm dünyanın tarihi algısını baştan aşağı değiştiren yer. Şanlıurfa’da yer alan Göbekli Tepe, tarihi M.Ö. 11 bin yıllarına dek uzanması dolayısıyla, dünyanın yaşanılan en eski kenti olma özelliği taşıyor. Dünyanın en eski ve en büyük tapınma alanı olan Göbekli Tepe’nin ülkemiz sınırları içerisinde olması ise büyük bir şans bizim için.

3 – Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya’nın en önemli turistik mekanlarından biri olan Göreme Açık Hava Müzesi, Göreme’ye yaklaşık 2 km mesafede bulunuyor. Tamamen doğal bir oluşum olan Göreme Açık Hava Müzesi’nde, kilise, manastır, şapel, yemekhane, mutfak gibi yaşam alanları yer alıyor. Ülkemizin en mistik yerlerinden biri olan Göreme Açık Hava Müzesi’ni ilk fırsatta ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

4 – Sümela Manastırı

Sümela Manastırı

İstinasız ülkemizin en otantik yerlerinden biri Sümela Manastırı. Trabzon’da yer alan manastır, yüksek bir kayalık tepede, ulaşımı bir hayli zahmetli bir yerde bulunuyor. Manastırın tepesinden, bulutların arasından görülen Karadeniz manzarası, en az Sümela kadar etkileyici. Ülkemizde görülmesi gereken yerlerin başına ekleyebilirsiniz Sümela Manastırı’nı.

5 – Miletos Antik Şehri

Miletos Antik Şehri

Didim, Kuşadası ya da Selçuk taraflarına yolunuz düştüğünde, tartışmasız ziyaret etmeniz gereken bir yer Miletos Antik Şehri. Ege’nin mitolojik dünyası, zaten olabildiğince mistik bir atmosfere sahip. 2000 yıllık tarihi geçmişiyle Miletos Antik Şehri de, bu mistik atmosferi sonuna kadar yaşayabileceğiniz bir yer. Notlarınız arasına alın mutlaka.

6 – Kayaköy Hayalet Şehir

Kayaköy Hayalet Şehir

Burada atacağınız her adım, ayrı bir merak konusu doğuracak sizler için. Fethiye’nin gezilip görülmesi gereken yerlerinin başında gelen Kayaköy Hayalet Şehir, henüz yeni yeni keşfedilmeye başlamış bir yer olmasına rağmen oldukça eski bir tarihi geçmişe sahip. Dar sokakları ve özgün mimarisi ile sizi bambaşka bir zaman dilimine götürecek Kayaköy Hayalet Şehir.

7 – Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis Antik Kenti

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde yer alan Hierapolis Antik Kenti, fazlasıyla turist çeken bir yer. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de yerini alan antik kent, geçmişte tedavi amaçlı kullanılıyormuş. Hemen yanı başında yer alan Pamukkale Travertenleri ile birlikte Hierapolis Antik Kenti, hem manzarası hem de atmosferi ile büyülüyor ziyaretçilerini.

8 – Nemrut Dağı Milli Parkı

Nemrut Dağı Milli Parkı

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde, 2150 metre yükseklikte yer alan Nemrut Dağı Milli Parkı, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yerini almış durumda. Yüksekliği 10 metreyi bulan büyüleyici heykelleri, dünyadaki en güzel gün doğumu ve batımı manzarası ile Nemrut Dağı Milli Parkı, bu listenin olmazsa olmazlarından biri.

9 – Aspendos Tiyatrosu

Aspendos Tiyatrosu

Antalya’nın Serik ilçesinde yer alan Aspendos Tiyatrosu, inşa edildiği iki bin yıl öncesinden bugüne kadar mükemmel bir şekilde korunabilmeyi başarabilmiş bir başyapıt. Ünü ülke sınırlarını aşmış olan Aspendos Tiyatrosu, 180 senesinden kalma bir Roma eseri. Bu kadar yıldır hala daha ihtişamını korumayı sürdüren Aspendos’u mutlaka görmeniz gerekiyor.

10 – Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi

Çoğu insanın deniz ve güneşten ziyaret etmeyi atladığı, ancak ülkemizin görülmesi gereken yerlerinin başında gelen bir tarihi eser Bodrum Kalesi. Bodrum’un simgesi olarak nitelendirebileceğimiz Bodrum Kalesi, tahmin edemeyeceğiniz ölçüde otantik bir atmosfere sahip. Ne yazık ki ülkemizdeki çoğu kişi Bodrum Kalesi’ni görmeden Bodrum’dan dönüyor. Gerçekten çok üzücü.