Her ilk gibi, ilk uçak yolculuğu da küçük bir tedirginlik yaratır. Aslında otobüs ile seyahatten çok da farkı olmayan uçak yolculuğu hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için sıraladık.

1- Uçak bileti satın alma ve bagaj hazırlık

Özel havayollarının kurulması ile uçak bileti fiyatları havayolları arasında kıyasıya rekabet ile sunuluyor. Uçak bileti satın alırken en uygun fiyata seyahat etmek için hangi havayolunu tercih edeceğinizi karşılaştırma siteleri aracılığı belirleyebilirsiniz. Tercihinizi yaptıktan sonra uçak biletinizi internet üzerinden ya da yakınınızdaki bir seyahat acentesinden satın alabilirsiniz. İnternet üzerinden alacağınız bilet için cep telefonunuza gelen mesaj ve nüfus cüzdanınız ile havalimanına gitmeniz ve ardından ilgili havayolunun ofisine uğrayarak check-in yaptırmanız yeterli olacaktır. Bu esnada elinizde herhangi bir bilet olmasına gerek yoktur.

2- Bagaj hazırlık

Uçak yolculuğunuz sırasında yanınıza iki tür bagaj alabilirsiniz. Normalde yolcu bagajı olarak adlandırılan ve genellikle 15-20 kg’ya kadar ücretsiz olarak uçak altında sizin adınıza taşınan bu bagajı, görevlilere check-in sırasında teslim ederek uçuş sonrasında alabilirsiniz. Kabin bagajı ise uçuş sırasında yanınıza alabileceğiniz bagajdır. Bu el çantanıza ilave küçük bir valiz olabilir. Ağırlık değil ebat sınırı vardır. Eğer yolcu bagajınız 15-20 kg’yi geçiyorsa kalanları ilave ücret ödememek için kabin bagajınız ile taşıyabilirsiniz. Ya da yanınıza alacağınız eşyalar fazla değilse sadece kabin bagajı ile seyahat edebilirsiniz. Çünkü uçuş sonrası gideceğiniz yere vardığınızda yolcu bagajınızın gelmesini bir süre beklemeniz gerekecek. Bagaj kısıtlamaları ile bilgilere ise bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

3- Check-in

İlk yolculuğunuz olduğu için bu tabir size yabancı gelebilir. Check-in, biletini internetten ya da acenteden almış olan yolcunun havalimanında ilgili havayolu ofisine uğrayarak oturacağı yerin belirlendiği, kimlik doğrulamanın yapıldığı, biniş kartının yolcuya verildiği ve yolcunun bagajını teslim ederek bagaj fişini aldığı işlemlere verilen isimdir. Cep telefonunuza gelen mesajda uçuş saatinden 1,5 saat önce havalimanında olmanız gerektiği söylenir. Bu oldukça güvenli bir süredir. Oysa check-in işlemleri genellikle uçuş saatinden yarım saat öncesinde kapanır. Bu sebeple uçuş saatine en az 45 dakika kala check-in işlemlerini başlatmanız yeterlidir. Ancak check-in işlemleri kapandığında uçak kalkmamış olsa da uçağa alınmanız mümkün olmayabilir. Bu durumlarda bilet parası iadesi de yapılmaz. Bu sebeple uçak yolculuklarında bu sürelere dikkat edilmesi önemlidir.

4- Check-in sonrası

Check-in işlemleri sonrasında elinizde hangi kapıdan uçağa bineceğinizi, uçakta hangi numaralı koltukta oturduğunu belirten biletiniz ve bagaj fişiniz olacak. Siz nüfus cüzdanınızı, ehliyetinizi ya da pasaportunuzu da hazır bulundurmaya devam edin. Kapı numarasına dikkat ederek ilgili kapıya giden güvenlik kontrolü noktasına doğru ilerleyin. Burada yeniden elinizdeki çantanız ve varsa kabin bagajınızı x-ray cihazından geçirmeniz ve uçuş kartınızı yetkiliye göstermeniz gerekecek.

5- Uçağa doğru ilerleme

Güvenlik kontrolünü de geçtikten sonra uçuş kartınızda yazan kapıya doğru ilerleyiniz. Kapı numarası ile birlikte gideceğiniz yer ve uçuş numarasını kontrol ettikten sonra sizi uçağa almalarını bekleyebilirsiniz artık. Bazı durumlarda uçağa doğrudan biniyor olurken bazı durumlarda ise havalimanı otobüsleri ile uçağa götürebilirsiniz. Özellikle büyük havalimanlarında uçak pistinin olduğu bölgede görevliler haricinde yolcuların yürüyerek uçağa gitmesine izin verilmez. Kapıdaki görevliler zamanı geldiğinde sıra ile uçağa binmenize yardımcı olacaklardır. Onların yönlendirmesini takip etmeniz yeterlidir. Bu sırada da uçuş kartınızı ve nüfus cüzdanınızı zamanı geldiğinde görevliye göstermek üzere yanınızda hazır bulundurunuz.

6- Uçakta seyahat

Uçakta koltuğunuza oturduktan sonra kabin bagajınızı koltukların üzerinde bulunan dolaplara yerleştirebilirsiniz. Uçak içerisinde uyulacak kurallar, uçağın ne zaman havalanacağı, ne zaman varacağı, gideceğiniz yerdeki hava durumu gibi tüm bilgiler artık size anons ediliyor olacak. Bundan sonrasında anonsları dinleyerek uçak yolculuğunuzun keyfini çıkarabilirsiniz.

7- Varış

Uçak yere indikten sonra uçağın kapısı açılana kadar bekleyiniz. Diğer yolcuları takip ederek yolcu bagajınızın geleceği salona kadar gidebilirsiniz. Burada bir süre bagajınızı beklemeniz gerekecek. Bagajınızın nereye geleceğini ise tabelalar aracılığı ile ayırt edebilirsiniz.