Seyahat etmeyi seviyorsunuz, uçak yolculuğu yapmaktan büyük keyif alıyorsunuz, peki uçakta en ideal koltuğu nasıl seçeceğinizi biliyor musunuz?

Yapılan yeni uygulamalarla havayolu taşımacılığı sürekli değişiyor. Artık bazı havayollarında koltuklarınızı önceden seçebiliyorsunuz. Peki en iyi koltuk hangisi? Sık sık uçak yolculuğu yapanlar için koltuk seçimi bir hayli önemli. Kimisi rahatını düşünerek bu seçimi yaparken, kimisi de olası bir kazada en güvenli yer oturmayı istiyor.

Uçakta En Rahat Koltuğu Seçmek

Uçak koltuklarının ne kadar dar olduğu malumunuz, ancak birkaç önemli detay uçuşunuzu daha rahat kılabilecektir;

  1. Havaalanında check-in yaptırıyorsanız acil çıkış kapısının olduğu sıralardan bilet isteyin.
  2. İki kişi seyahat edecekseniz bir cam kenarı, bir de koridor tarafından bilet isteyin. Böylece Check-in yaptırmak isteyenler aranıza girmek istemeyecektir ve 3 kişilik kısımda 2 kişi gidebilirsiniz. Aranıza bir kişi gelse dahi seve seve koridor tarafına geçmek isteyecektir.
  3. Uçağa en son binerek boş yerlere göz atın ve hemen kalkış öncesi kabin görevlilerinden yerinizin değiştirilmesini isteyin.

Uçaktaki En Güvenli Koltuğu Seçmek

Uçak seyahati bilinen en güvenilir seyahat yöntemlerinden birisi. Ancak kaza anında kurtulma ihtimalinin çok az olması insanların gözlerini korkutmakta. Uçak kazalarından kurtulanlarla yapılan bir araştırma sayesinde uçaktaki en güvenli koltuklar şunlar;

  1. Yangından kurtulma şansı koridor tarafında ve arka koltuklarda oturanlar için daha yüksek.
  2. Kaza anında darbeye bağlı olarak yaşama şansı en yüksek olanlar arka koltuklar, ancak kaza sorunsuz aşılırsa yangın çıkmadan önce en rahat şekilde kaçabilecek olanlar ön koltuktakiler. Fakat yangının genellikle ilk başladığı yer uçağın ön kısmı.
  3. Hem yangın, hem de kaza vakaları göz önüne alınarak yapılan araştırmalarda ise en güvenilir yerler acil çıkış kapılarının olduğu bölüm.

Genel olarak bakacak olursak; hem güvenli hem de rahat bir şekilde uçmak için en doğru seçim acil çıkış kapılarının bulunduğu yer gibi görünüyor.