Tüm yurtiçi seyahatlerinde hiç kuşkusuz en konforlu seyahat aracı olarak havayolu taşımacılığı gösterilebilir. Ancak uçak bileti fiyatları dönem dönem havayolu şirketlerine göre, gelen uçak bileti talebine göre farklılıklar göstermektedir.

Ucuz uçak bileti satın almak için dikkat edilmesi gereken başlıca kurallar şöyledir;

1- Seyahat Tarihleriniz Esnek Mi?

Uçak bileti fiyatları özel günler ve bayram tarihlerinde talep çok fazla olmasından dolayı diğer günlere oranla daha yüksektir. Haftalar öncesinden, hatta aylar öncesinden gidilecek yerler belli olduğundan dolayı promosyonlu uçak biletleri çok çabuk tükenmektedir.

Bu nedenle ucuz uçak bileti satın almak isteyen yolcular, seyahat tarihlerini esnek tutarak daha ucuz uçak bileti satın alabilirler.

2- Erken Rezervasyon Yapın

Turizm sektöründe olduğu gibi uçak bileti sektöründe de erken rezervasyonlarda %50’ye varan indirimler olmaktadır. Yurtiçi uçak bileti satışları, uçuş tarihinden ortalama 9 ay öncesinden satışa çıkmaktadır. Satışa ilk çıkan uçak bileti klasman olarak en alt klasman olan promosyon biletler, diğer biletlere oranla %30-%50 daha ucuz olmaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da ucuz uçak bileti satın almak isteyen yolcuların; promosyonlu bilet alırken o biletlerin değişiklik ve iptali durumunda havayoluna göre değişen %80 civarında kesinti olmasıdır.

Ucuz Uçak Bileti

3- Son Dakika Fırsatları

Havayolları firmaları uçaklarını doldurmak isterler elbet. Öngörülen zamanda hedeflenen bilet satış ve doluluk oranlarına ulaşamazlarsa hemen daha düşük fiyatlı bilet kampanyaları başlatırlar.

Havayolları firmaları son dakika fırsatları düzenleyip, eposta listelerindeki üyelerine duyurur. Eğer güzergâh ve tarihlerde esnek iseniz, son dakika fırsatlarından faydalanmak için biletinizi geç alabilirsiniz.

4- Alternatif Rotalar ve Havayolları Deneyin

Bugün hemen hemen her büyük şehirde neredeyse ikinci bir havalimanı var. Düşük bütçeli firmaların tercih ettiği bu havalimanlarından uçmak genellikle daha ucuz. Gidilecek destinasyonda böylesi havalimanları varsa tercih edilebilir.

Görmek istediğiniz pahalı bir şehire, pahalı bir uçak bileti alarak uçacağınıza, nereye kampanya ve ucuz bilet varsa oraya uçun. Skyscanner.com uygulamasını kullanarak “tüm destinasyonlar” seçeneği ile en ucuz fiyat veren destinasyonları bulun ve oraya uçun. Ünlü turistik destinasyonlar sadece uçak biletleri açısından değil, diğer seyahat giderleri bakımından da pahalıdır. Rotalarınızı farklı yerlere yönlendirin.

5- Uçak Bileti Arama Motorlarını Kullanın

Havayolu firmalarının sayfalarına girip tek tek fiyatları karşılaştıracağınıza, tüm uçak biletleri için en hesaplı karşılaştırmaları sunan uçak bileti arama motorlarını deneyin. Uluslararası uçak bileti arama hizmeti verenler arasında; Amerika için ucuz bilet arıyorsanız Expedia veya Orbitz, Avrupa için ise Momondo veya Skyscanner gayet iyi arama sonuçları veriyor.

6- Mil Programlarına Dahil Olun

Kredi kartı harcamalarıyla biriken puanlar ile uçak bileti alma, özellikle sık seyahat eden tüketicilerin kredi kartı tercihlerinde öne çıkan bir özellik. Yaz sezonuna girdiğimiz bu dönemlerde, birçok tüketici tatil programlarında bu imkanı kullanma yolunu seçiyorlar. Bazen mil programı uygulayan Bankalar, dönemsel olarak bazı destinasyonlar için yarı sayıda mille uçmanız için kampanyalar yaparlar; kaçırmayın.