Gerçekten çok başarılı olan İspanyol mutfağının, bir alt kolu olan Katalan yemeklerini tatmamız için dahi Barselona‘ya gidilir. Tekrar tekrar gidilir ve neredeyse her bulunan lezzet afiyetle gömülür. Madrid İspanyol mutfağının, San Sebastian Bask mutfağının başkentiyse, Barça da Katalan lezzetleri için bulunmaz bir büfe.

Tapas

Bizim meyhanede tepside gelen yüz tane mezemiz var ya, onun upgrade hali. Daha çok Madrid Mutfağında meşhur aslında. Deniz ürünlerinden, etlisine, meyvelisinden, sebzelisine, peynirlilerine ve soslularına tadabildiğiniz kadar çok yiyin. Hatta birkaç öğününüzü sadece bunlarla geçiştirin. Birayla da güzel gidiyor meretler. Bazı mekanlarda içki aldığınızda yanında ücretsiz atıştırmalık olarak da veriliyor. (Bazı tapas satan mekanlarda, yerlerde çöpler göreceksiniz. Peçeteler v.s. bu iyi bir şey. Barış’ın yaşadığı Bask bölgesinde daha yaygın olsa da, burada da bu adetin olduğu mekanlar var. Bu pislik değil, “ne kadar çok çöp varsa, mekan o kadar iyiymiş” demektir. Nereyi en çok bok götürüyorsa oraya girin yani.

Sangria

Bulabilirseniz bir İspanyol meyhanesinde için. Bulamazsanız da 50 – 60 cente satılan plastik ya da karton şişeden bile içseniz olur. (İlk tercihimiz bu şekli değil) Yeter ki soğuk olsun… Meyve taneli bu şarabı içtikten sonra, bize gelin; evde size yaparız… Soğuk ve kararında için, meyvelerini yiyin. Tatlı, tatlı çarpıyor. Bir kere beğenmezseniz yılmayın, kalitesizine denk gelmişsinizdir, bir daha deneyin.

Paella

Paella

Bizim bildiğin bulgurlu meyhane pilavının deniz mahsüllüsü ya da etlisi desek biraz ayıp ederiz. Bir sürü çeşidini yiyiniz efendim. Bol malzemeli lapalaşmış ravioli gibi düşünebilirsiniz. Turistik yerlerdeki saçmalığı değil de yerel lokantaları tercih edin.

Pincho

Pintxo(Baskça) Pincho (İngilizcesi) (‘Pinço’ diye okunuyor): Ekmek üstünde ufak bir sürü meze. Bask lezzeti ama tapas gibi bira ile atıştırma imkanı.

Taze Meyve

Her yerde göreceksiniz. Meşhurluğu ve güzelliği Avrupa’da pek o kadar olmayışından. Bizim gibi semt pazarı görmüş çocuklar için etkileyici değil. Ama yürürken bir kap soyulmuş, soğuk meyve iyi gidiyor. Dal karpuza, eriğe. Çok da para vermeyin turist olup, evde önünüze koysam yemezsiniz.

Şarap

Sangria dışında normal şarapları da içebilirsiniz rahatlıkla. Herhangi bir süpermarketten 2 Euro ve üzerinde aldığınız her şişe mükemmeldir. İspanya’nın da, komşu Fransa ve Portekiz’in de şaraplarını mekanlarda kadehi 4-5 Euroya, marketlerde ya da Çin dükkanlarında (bizim tekel) şişesi 3,5 Euroya bulabilirsiniz. (Kartonda 1 Euroya bile şarap var, tamam vasat ama gerçekten kötü de değil.)

Balık ve Deniz Mahsülleri

Tabii ki denizle bu kadar içli dışlı bu şehirde yöresel deniz mahsullü ürünlerin yanı sıra direkt deniz ürünleri de yer alıyor. Enfes tatlar damağınızı çatlatmak için zevkinize amade.