Ağva, kısa kafa tatillerinin ve doğal ortam yetmezliğinin en güzel çaresi… Misafirlerine her mevsim farklı süslenen Ağva şimdilerde renk renk çiçek açan ağaçlarla bezeli doğası ve bahar güneşinin altında ışıl ışıl parlayan denizi ile daha bir davetkâr… Şimdi bu doğal güzeli keşfetmeye ne dersiniz?

Ağva’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’a yaklaşık 100 km mesafede olan Ağva, Karadeniz’in kıyısında yer almaktadır. Aralarında olduğu Göksu ve Yeşilçay nehirleri ile hayat bulan Ağva’ya ulaşım oldukça kolaydır. Eğer güneşli bir cumartesi sabahı uyandığınızda aklınıza Ağva’ya gitmek düştüyse hiç düşünmeden yola koyulabilirsiniz, tabi bu söylediğimiz İstanbul’da olanlar için geçerli…Üsküdar’dan Ağva’ya düzenlenen otobüs seferleri ile 2 – 3 saat içinde ulaşmak mümkün. Özel araçla gidecekseniz; Şile’ye vardıktan sonra sahil yolunu takip etmeniz Ağva’ya ulaşmanızı sağlayacaktır. Şehir dışından gelecek olanlar ise şehirler arası otobüs firmalarına başvurabilirler…

Ağva’da Gezilecek Yerler

Sahip olduğu doğal güzellikler ile görenleri kendine aşık eden Ağva gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. Hırçın güzel Karadeniz’in mavi suları, tüm semti kaplayan ormanların yeşil büyüsü, semte hayat veren nehirleri, kirlilikten etkilenmeyen tertemiz havası ve yazın keyifle uzanabileceğiniz plajlarıyla Ağva baştan başa doğa harikasıdır. Kartpostallık görüntüler sunan Ağva’da görülmesi gereken yerler listesinde ilk sırayı Kilimli Koyu ile Kadırga Koyu alır. Semtin merkezine yaklaşık 7 kilometre mesafede bulunan bu koylar sessizliğinin yanı sıra sahip olduğu doğal kayaları ile dikkat çekmektedir. Bu kayalardan bir tanesinin ismi bile vardır; Gelin Kayası… Tahmin edebileceğiniz gibi bu ismi gelin görünümüne sahip olduğu için almıştır. Bu koylarda denizin tadını çıkarabilir, piknik yapabilir ve doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz.

Ağva’nın en eski yerleşimlerden olan Kalemköy ve Hacılı Köyü de görülmesi gereken yerler arasında. Kalemköy’de Roma dönemine ait mezar taşları ve kilise kalıntıları bulunurken Hacılı Köyü sahip olduğu Gürlek Mağarası ile dikkat çeker. Ağız kısmının hareketli olması ve mağaradan gürlemeye benzer seslerin çıkması sebebiyle bu ismi almıştır. Bu mağarada bulunan kemikler vaktiyle içeride Roma askerlerinin esir kaldığı sanılmaktadır.

Ağva’dan bahsetmişken Saklıgöl’ü anlatmamak olmaz elbette. Son yılların parlayan yıldızı olan Saklıgöl gerçekten adının hakkını vermektedir. Şile yolundan dönülen, uzunca bir yoldan sonra ulaşılan bir yer olan Saklıgöl yemyeşil ağaçların arasına gizlenmiş doğal bir göldür. Çevresinde oturup piknik yapabileceğiniz ya da kahvaltının tadını çıkarabileceğiniz alanlar bulunur.

Ağva'da Gezilecek Yerler

Bunları Yapmadan Dönmeyin!

  • Sahilde, nehir kıyısında ve ormanda yürüyüş yapmadan,
  • Ağva’nın doğal güzelliklerini fotoğraflamadan,
  • Orman ve deniz manzaralı olan yollarda bisiklet sürmeden,
  • Balık tutmadan ve balık yemeden,
  • Göksu’da deniz bisikleti sefası yapmadan,
  • Ağva köylerini gezmeden,
  • Temiz havanın, el değmemiş doğanın ve kıskandıran sakinliğin tadını çıkarmadan dönmeyin!

Ağva Gece Hayatı

Ağva’yı tercih edenler daha çok; gürültüden, şehir karmaşasından, yüksek ve sevimsiz binalardan kaçanlar, kendilerini doğanın iyileştirici gücüne teslim etmek isteyenler olsa da Ağva gece hayatından bahsetmeden geçmeyelim… Uzun bir Ağva tatili planlıyor ve bir gecenizi eğlence mekanlarında geçirmek isterseniz zevkinize uygun gece kulüpleri bulabileceğinizi söylemeliyiz. Özellikle yaz akşamları Ağva gece hayatında çok renkli ve eğlenceli geçer.

Ağva’da Alışveriş

Ağva tatilinizden geriye yaşadığınız huzurlu anları hatırlatacak bir şeyler kalsın ya da sevdiklerinize, onları unutmadığınızı göstermek isterseniz el işlemeleriyle süslenen pamuk dokuması kıyafetler, meşhur Şile bezinden yapılan kıyafetler ve takılar satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra Ağva’da kurulan organik pazarlara giderek köylerde yetişen tamamen doğal sebze ve meyvelerden satın alarak kısa tatiliniz boyunca yaşadığınız sağlıklı hayatı şehre taşıyabilirsiniz.