Tropikal adaların en etkileyici olanı tabi ki Endonezya’nın en popüler adası olan Bali Adası. Eğlence, gece hayatı, balayı kısacası renkli hayatı benimseyenler için akla gelebilecek her şey burada. O zaman yakından tanıyalım Bali’yi.

Evlilik hazırlıkları sürerken unutulmaz bir balayı yapacağınız rotayı da evlilik listenize eklemeyi unutmayın. Bali Adası’nda en çok gözünüze çarpacak olan eminim etek giyen erkekler olacaktır. Bali Tanrıların adası olarak bilinir. Egzotik çiçekler, pirinç tarlaları, tütsüler, tropik ormanlar, hafızanızdan çıkmayacak beyaz kumsallar… Bali Adası Turlarına katılırsanız meşhur Bali masajınızı okyanusun eşsiz doğasına karşı tüllerle çevrilmiş palmiyelerin gölgesinde yaptırabilirsiniz. Romantizm dolu tatil Bali Adası’nda sizleri bekliyor. Bali’de gün batımını ömrünüzde bir kez olsun görmelisiniz, o bembeyaz kumsallar akşam saatlerinde restoran halini alıyor. Burada sabaha kadar süren bir gece geçirmek için çok büyük paralar harcamanıza gerek yok. Bol çeşitli deniz ürünleri akşam saatlerinden başlayıp sabahın ilk ışıklarına kadar Endonezya’nın yerel müzikleri eşliğinde enfes bir hale dönüşüyor.

Bali Adası ve Balayı

Endonezya, Güneydoğu Asya’nın en kalabalık Müslüman ülkesi. Burada yaşayan halkın %90’ı Müslüman, diğer kısmıysa Hindu ve Hristiyan. Bali Adası’nda sanat adına her şeyi Ubud Bölgesinde bulabilirsiniz. Adanın en çok gezilmesi gereken yeri de zaten burası, ayrıca Ubud Bölgesi’nde Maymunlar Ormanı’nı kesinlikle görmelisiniz derim. Bali Adası’nda Kuta, Sanur ve Ubud Bölgelerinin aktiviteden uzak kalamayan ziyaretçiler için en uygun yerleri olduğu belirteyim. Kayak, rafting, trekking ve bisiklet turu yapabilirsiniz buralarda. Alışveriş sever bayanları da unutmuyorum tabi; burada en çok satılan şeyler adada yaşayanların kendi elleriyle yaptıkları ürünler. Bali Adası’nın dünyaca ünlü tahta oymacılığı da dillere destan desem yeridir.

Bali Adası’na ne zaman gidilir?

Ilıman bir iklim var burada. Birbirinden doyumsuz görsel şölen yaratan kumsalları ve lüks otelleri ile turizmin kalbinin attığı yerlerin başında Bali Adası. Sıcaklık 25-30 derece arası. Ama buraya gitmek için en uygun zaman nisan-eylül ayları arası.

Endonezya mutfağı

Endonezya Mutfağı

Deniz ürünleri ve ete dayalı olduğu bir mutfağa sahip ama pirinç ve sebze de olmazsa olmazlarından. Burada yaşayan halk genelde sabah bile pirinç yemeyi seviyor. Yani pirinç onların ana besin kaynağı. Pirincin yanında acı sosla yaptıkları yemekleri çok meşhur. Zaten buraya gittiğinizde acı sosa dayalı bir mutfakla karşılaşacaksınız. Eş seçerken bile acı sos yapabilen bir eş seçerler kendilerine. Onlara göre acı sos yapmak bir ölçü ve iyi yapan kişi de iyi bir eş oluyor inançlarına göre. Endonezya yemeklerinin yanında bir kase karides ezmesi ve acı biberle soslanmış “sambal” yemeği onların en çok tercih ettiği yemeklerden bazıları.

Bali Adası’nda ister balayı, ister eğlence odaklı ya da unutulmaz bir yaz tatili… Hangisi için tercih ettiğiniz değil olağanüstü bir yerde tatil yaptığınız önemli bir detay. Hala görmediyseniz çok zaman kaybetmeden tatil planlarınızın başına Bali Adası’nı eklemelisiniz, benden söylemesi.