Hepimiz şehir hayatının karmaşasından, beton yığınları arasında yaşamaktan biraz olsun kurtulup yeşile doymak istiyoruz. Her gün gördüğümüz manzaraları kısa bir süreliğine değiştirmek kesinlikle bizim elimizde. Şöyle bir Karadeniz turlarına çıkıp; Rize’nin, Artvin’in, Trabzon’un ve daha pek çok Karadeniz şehrinin en güzel yaylalarını keşfetmek için şimdiden hazırlıklara başladıysanız, Karadeniz turlarında görülmesi gereken en güzel yaylalara göz atın ve okumadan yola çıkmayın.

1- Ayder Yaylası

Ayder Yaylası
Karadeniz yaylaları denildiğinde akla ilk gelen isim Ayder Yaylası oluyor. Yaz-kış turizm potansiyeli yüksek bir nokta olan Ayder’de doğa yürüyüşleri yapabilir, fotoğraf turuna çıkabilir, kaplıcalarından faydalanabilirsiniz. Ayder otellerinin sayısı da oldukça fazla. Turizmde gelişmiş bir bölge olduğu için tüm altyapı hizmetleri var. Ayder Yaylası, bol oksijenli bir havaya sahip. Mevcut olan kaplıcalarıyla; romatizma, sindirim sistemi, sinir hastalıkları ve cilt hastalıklarına şifa oluyor. Çamlıhemşin ile arasında yaklaşık 19 kilometrelik bir mesafe var.

2- Borçka Karagöl Yaylası

Borçka Karagöl Yaylası
Karadeniz’in yeşilliğine yeşillik katan Artvin, özellikle Borçka ilçesinin zengin florasıyla gezginlerin en çok merak ettiği noktaların başında geliyor. Karadeniz’in en güzel yaylaları arasında ilk sıraların başında gelen Borçka-Karagöl Yaylası; boz ayı, vaşak, yırtıcı kuşlar başta olmak üzere çeşitli vahşi hayvanlara da ev sahipliği yapıyor fakat bu bir tehlike değil. Eğer fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız ve Karadeniz turuna sırf bu sebeple çıktıysanız Borçka-Karagöl Yaylası en doğru adres. Karagöl’de alabalık avlamak serbest olup, kamp yapacaksanız temel ihtiyaçlarınız ve eşyalarınız yanınızda mutlaka bulunsun.

3- Samistal Yaylası

Samistal Yaylası
Karadeniz’in cennet olarak tabir edilen bir noktası olan Samistal Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin sınırlarında yer alıyor. Yaylaya hem Palovit hem de Ayder üzerinden ulaşılıyor. Eğer araçla Palovit üzerinden ulaşacaksanız, Palovit’ten sonra yaklaşık 2 saat yaylaya tırmanmanız gerekiyor. Bundan dolayı Ayder üzerinden ulaşmanızı öneririz. Yayladaki evler oldukça eski fakat harika bir doğa manzarasına karşı yapılmış hepsi. Yaylada konaklama tesisi veya lokanta bulunmuyor. Sadece bir kahvehanesi ve bakkalı mevcut.

4- Sis Dağı Yaylası

Sis Dağı Yaylası
Giresun’un Görele ilçesinde, sadece Karadeniz’in değil Türkiye’nin de en güzel yaylalarından biri bulunuyor. Sis Dağı Yaylası, adının hakkını veren bir bölge. Denize yakın olması ve yüksek bir noktada yer alması, yılın birçok dönemini sisli geçirmesini sağlıyor. Eğer, temmuz ayında Giresun’da olacaksanız Sis Dağı Yayla Şenliklerine mutlaka katılın. Şenlik, temmuz ayının üçüncü cumartesi gerçekleştiriliyor.

5- Kafkasör Yaylası

Kafkasör Yaylası
Doğasıyla, bol oksijeniyle Karadeniz turlarında görülmesi gereken yaylalar arasına girmeyi başaran Kafkasör Yaylası, Artvin il merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Yaylanın yüksekliği toplam 1200 metre. Burada konaklayabileceğiniz yerler var. Dilerseniz belediyeye ait olan tesiste konaklayabilirsiniz. Eğer kamp kurmak isterseniz, yaylanın kamp alanları da mevcut. Kafkasör Yaylası’na ulaşım oldukça kolay. Şehir merkezinden kalkan minibüs veya dolmuşlarla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

6- Pokut ve Sal Yaylaları

Pokut ve Sal Yaylaları

Çam ormanlarıyla Karadeniz’in zengin doğasını gözler önüne seriyor Pokut Yaylası. Pek çok yayla gibi bu yayla da Çamlıhemşin’in üstünde yer alıyor. Karadeniz turlarınız sırasında Pokut’u gezerseniz, bu bölgeye yaklaşık 15 dakika uzaklıktaki Sal Yaylası’na da mutlaka vakit ayırın.

7- Anzer Yaylası

Anzer Yaylası
Anzer Yaylası; deyim yerindeyse yeryüzüyle gökyüzünün birleştiği muazzam bir nokta. Yaylayı gezdiğinizde gökyüzüne dokunabileceğiniz hissine kapılırsınız. Bu doğa harikası, Rize’nin İkizdere ilçesine yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Yayla; Aşağı Anzer (Çiçekliköy) ve Yukarı Anzer (Ballıköy) ve olarak ikiye ayrılıyor. Özellikle Anzer balının ünlü olduğu yayla çok sayıda endemik türde çiçeğe de ev sahipliği yapıyor. Yamaç paraşütü, zirve tırmanışları ve trekking için de en uygun yerlerden biri.

8- Gito Yaylası

Gito Yaylası
Bulutların üzerinde bir yer arıyorsanız Gito Yaylası tam da o aradığınız yer. Yılın birçok döneminde sislerin kapladığı yayla, son yıllarda yıldızı parlayan Karadeniz turlarında görülmesi gereken yaylalarından biri. Siz yaylada gezinirken, sislerin bulut gibi dört tarafınızı sarması harika fotoğraf kareleri yakalamanızı sağlayacak. Yayla, Çamlıhemşin sınırlarında yer alıyor ve hem Fırtına Vadisi’nin hem de Kaçkarlar’ın muhteşem manzarasını gözler önüne seriyor. Listelerde yerini alsın diyoruz.

9- Hazindak Yaylası

Hazindak Yaylası
Rize zirvelerinde yer alan Hazindak Yaylası; gerek doğası, gerek ahşap evleriyle, biraz da Pokut Yaylası’na benzer manzarasıyla Karadeniz turlarında görülmesi gereken yaylaların arasında yer alıyor. Her ne kadar ismi Hazindak olsa da, Hazindağ ismiyle de anılıyor. Hazindak’a gitmek için en ideal dönem mayıs başları ve ekim sonlarıdır.