Baharı karşılamak için yoğun geçen bir haftanın finalini kısa ama muhteşem bir hafta sonu tatiliyle yapmak isterseniz size birkaç önerimiz var.

Pazartesi’den, Cuma’ya o yoğun temponun yorucu izlerini atabileceğiniz sadece iki gününüz var. Bu kutsal zamanlara “Hafta sonu” diyoruz. Elbette evde dinlenebilir, film izleyebilir ya da arkadaşlarınızla biraz sohbet için sakin bir yerlerde vakit geçirebilirsiniz. Ancak çivi çiviyi söker misali, hafta içi canavarının ruhunuzda bıraktığı yorucu izler için, kısa ama muhteşem bir tatil tercih etmek en güzeli!

Kapadokya’nın Tam Zamanı

Kapadokya

Doğal ve tarihi dokusuyla dünyaca ünlü Kapadokya, baharı karşılamak için eşsiz bir rota. Avanos’ta birbirinden meşhur çömlekçileri gezebilir, muhteşem testi kebabına doyabilir, Göreme’de gece hayatının tadını çıkarabilir, yeraltı şehirlerinin ya da peri bacalarının masalsı atmosferini soluyabilir, Uçhisar Kalesi’nden Kapadokya’yı panoramik olarak görebilir yahut da sıcak hava balonu turlarına katılarak keyifli anılar biriktirebilirsiniz.

Şirince İle Strese Paydos

Şirince

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı adı gibi şirin bir kasaba Şirince. Ulaşımı gayet kolay ve yaz, kış ziyaretinize açık. Bilinen en eski adı Kırkınca. Efsaneye göre kendini dağlara vuran kırk kişi nedeniyle almış bu ismi. Ancak daha sonra Şirince adı verilmiş ve bu isim resmileştirilmiş.

Şirince’nin meydanında bir çarşısı mevcut. Burada el işçiliğinin bin bir çeşidini bulabiliyorsunuz. Ev yapımı meyveli şarapları ise dillere destan. Geziniz esnasında ikram şaraplardan istediğiniz kadar deneyebiliyor ve dilediğinizi satın alıyorsunuz. Leziz şarapları tadıp da eli boş dönen görülmemiştir.

Butik otellerde doğa dokusu hiç bozulmamış ve kendi yetiştirdikleri ürünlerle size muazzam bir kahvaltı sunuyorlar. Her şeyin bir reçeli olduğunu öğreniyorsunuz. Ayrıca evet, eğer kıyamet koptuğunda dünyada bir yer güvende kalacaksa, kesinlikle burası Şirince olmalı!

Adalar Vapuru İçin Son Çağrı

Adalar

İstanbul’un tam göbeğinde, kentin gürültüsünden kurtulmak mümkün müdür? Cevabı çok açık: Evet. Adalar ne güne duruyor… Yaz, kış ziyaret edebileceğiniz adaların başlıcaları ise Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada.

Büyükada’dan başlarsak motor gürültüsünden uzak, yeşil ve mavi ile iç içe muhteşem bir tatil yapabilirsiniz. Adalarda araba kullanılmıyor. Birkaç motor var, onlar da tamamen sessiz çalışıyor. İster fayton ile ister yürüyerek adayı gezebilir, akşam deniz kenarında balığınızı yiyebilir ve butik otelinizde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Safranbolu’da Keyifler Yerinde Olacak!

Safranbolu

Karabük ilinin ilçesi olan Safranbolu, Ankara’ya da 231 km uzaklıkta yer alıyor. Hem tarih, hem tatil diyorsanız sizi Safranbolu’ya alalım. Yalnız kilolara dikkat! Lokum çeşitleri aklınızı başınızdan alacak ve diyetleriniz bir süre için rafa kalkacak.

Birbirinden muhteşem tarih kokan Safranbolu evlerinin en büyük özelliği de şu: Hiçbir ev, öbürünün manzarasını kapatmıyor. Komşuluk hakkı ön planda tutulmuş ve her evin manzara görmesi, güneş alması sağlanmış. Hem gezin hem eğlenin. Bu hafta sonu Safranbolu sizi bekliyor.