Kış Tatili

Her ne kadar tatil dediğimizde aklımıza yaz için planlar yapmak gelse de kışın da son derece eğlenceli ve unutulmaz tatiller yapmak mümkün. Soğuk kış aylarında turistik beldelere hafta sonu gezileri, kayak beldelerinde dönemlik rezervasyonlar ya da kültürel geziler gibi etkinlikler kışın tatil yapmak isteyenler için en ideal opsiyonlar arasında yer alıyor. Bu bağlamda kışın sıkıcı aylarında da hayatınızı renklendirecek tatil etkinlikleri planlayabileceğinizi söylemek yanlış olmaz. Bu yazımızda kışın unutulmaz ve etkileyici bir tatil yapmak isteyenlere birbirinden güzel destinasyon önerilerini sıralayacağız. İşte kış aylarınızda tatil yapabileceğiniz birbirinden güzel destinasyonlar:

1-Uludağ, Kayak Merkezleri

Kış tatili deyince akla gelen ilk seçeneklerden olan kayak için en ideal konum olan Uludağ, kayak severlere son derece eğlenceli bir kış tatili vaat ediyor. Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlere sadece birkaç saat uzaklıkta olan Uludağ, aynı zamanda orta düzeydeki bir aile için de son derece hesaplı. Aynı zamanda Uludağ’daki kayak merkezleri hafta sonunu arkadaşları ile eğlenceli bir şekilde geçirmek isteyenler için de son derece uygun bir opsiyon olarak öne çıkıyor.

2- Kapadokya, Peri Bacaları

Kültür gezileri, kışın hareketsizliğine bir nebze de olsa tempo katmak isteyenlere hitap ediyor. Özellikle Peri Bacaları gibi tarihi ve kültürel mirasların keyfini çıkarmak isteyenler için Aralık ve Ocak aylarında bölgede faaliyet gösteren oteller mevcut. Unesco Dünya Mirasları listesinde de yer alan Peri Bacaları, kendine has topografyası ve mimarisi ile ziyaretçilerine eşsiz bir kültür deneyimi yaşatıyor. Bölgede kışın yapılabilecekler arasında Hititler ve farklı antik medeniyetlerden kalma çeşitli yeraltı şehirlerini gezmek ve hava şartları uygunsa bölgede balon turu yapmak gibi aktiviteler yer alır. Yine aynı şekilde bölgede Seramik atölyeleri, açık hava müzeleri ve antik kalıntıların sergilendiği müzeler de ziyaretçilerin yoğun olarak rağbet ettiği konumlar arasında bulunmaktadır.

3- Oslo, Norveç/İskandinavya

Dünya üzerinde kışın en güzel yaşandığı konumlardan biri olan Norveç aynı zamanda yüksek yaşam standartları ile dünya üzerindeki en demokratik ülkeler arasında yer alır. İskandinavya’nın Atlantik ve Kuzey Kutbu ile bütün olan bu ülkesinde kışın kuzey ışıklarının harika harmonisi ile kış aylarında doğanın keyfini çıkarmak mümkün. Özellikle kış aylarından dünyanın dört bir yanından turist ağırlayan ülke, çeşitli festival ve etkinliklerle de öne çıkmaktadır. Norveç’in başkenti konumunda olan Oslo aynı zamanda Avrupa’nın en önemli kültür merkezlerinden biri olarak da bilinir. Şehirde yer alan önemli heykel müzeleri, Vikingler döneminden kalan eserlere ev sahipliği yapan gemi müzeleri, özellikle kış aylarında turistler tarafından son derece rağbet gören konumlar arasında yer alır. Bu bağlamda kış aylarında Oslo’da hem kuzey ışıklarının tadını çıkartıp hem de Vikinglerin özgün tarihine odaklanan kültürel bir deneyim yaşayabilirsiniz.

4- Kaplıcalar Kenti, Afyonkarahisar

Kışın yapılacak en güzel etkinliklerden biri olan kaplıcalar, hem sağlık turizmi hem de kültür turizmi açısından büyük bir potansiyele sahip. Bu bağlamda şifalı kaplıcaları ile öne çıkan Afyonkarahisar, özellikle soğuk kış aylarında Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından turistler ağırlıyor. Ilık ve sağlıklı suları ile iliklerinize kadar ısınacağınız bir kaplıca deneyimi için siz de kış aylarında Afyon’daki termal otelleri ziyaret edebilirsiniz.

5- Sapanca, Sakarya

Eşsiz doğal güzellikleri ve sakin bir konum olma özelliğiyle Sapanca, özellikle kalabalık şehirin stresinden kurtulmak isteyenler için son derece ideal bir konum. Türkiye’deki en güzel göllerden birine ev sahipliği yapan Sapanca, kış aylarındaki sakinliğiyle haftasonu kaçamağı isteyenlere eşsiz bir deneyim vaat ediyor.