Ünlü Plajlar

Yaz tatiliniz için en önemli önceliğinizin deniz ve kumsal olduğunu biliyoruz. Temiz, berrak, sakin ve serin bir plaj bulabilmek için çok uğraştığınızı da. Türkiye’de ya da farklı konumlarda denizinin güzelliğiyle öne çıkan denizler, her sene dünyanın dört bir yanından onlarca turist ağırlıyor. Bu yüzden berraklığıyla öne çıkan popüler plajlara olan turist akını, önceliği sakinlik olan turistlerin yaz tatili planı yaparken iki düşünmesine sebebiyet veriyor. Tam da bu noktada hem sakin hem de berrak bir deniz arayışında olan okuyucularımız için kıyıda köşede kalmış cennet niteliğinde plaj önerilerini aşağıda sıralayacağız.

Kaputaş Plajı / Kalkan, Antalya

Tatilini yurt içinde geçirmek isteyenlerin yoğun olduğunu göz önünde bulundurarak listeye ilk olarak Türkiye’de bir plajla giriyoruz. Antalya’nın Kaş ilçesinde yer alan Kaputaş Plajı, özellikle turkuaz rengindeki suları ve bol virajlı yapısıyla öne çıkıyor. Plajdaki virajın bol olması ziyaretçiler için daha fazla kıyı şeridi sağlıyor ve bu sayede turist yoğunluğu plajın farklı yerlerine dağılarak sakin bir ortam sunuyor. Bunun yanı sıra Kaputaş Plajı’nın turkuaz rengine kaçan suları da son ziyaretçiler için son derece estetik bir görsellik yaşatıyor.

Horseshoe Bay Plajı, Berbuda

Atlantik’in batı kanadında Amerika’nın doğu açıklarında yer alan Horseshoe Plajı, adeta yeryüzünün saklı kalmış cennetleri arasında yer alıyor. Adadaki en popüler plajlardan biri olmasına karşın Horseshoe Bay Plajı’nın adeta saklı bir cennet olduğunu söylemek yanlış olmaz. Minik Atlantik adasındaki bu saklı cennet, yaz aylarında dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerine adeta daha önce deneyimlemedikleri deniz, kum, güneş tecrübesi vaat ediyor.

Dreamland Plajı, Bali

Muhtemelen adını bile duymadığımız bu küçük Güney Asya ülkesindeki Dreamland Plajı; sakinliği, lüksü ve eşsiz berraklığıyla öne çıkan kumsalı bir araya getiriyor. Listedeki diğer plajların aksine buranın keşfi de son derece yakın bir tarihe ait. Dreamland Plajı, 1970’lerin ortasında keşfedilmesinin yanı sıra popüler olmamasına karşı son derece sakini bir konum. Önceliği sakin bir yaz tatili deneyimi olan ve bütçe konusunda gözünü karartabilecek turistler için Dreamland Plajı’nın son derece uygun bir konum olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Camel Beach – Kargı Plajı, Bodrum

Listemize eklemeye değer bulduğumuz Türkiye’deki bir diğer plaj ise Muğla Bodrum’daki Kargı Plajı. Türkiye’deki sayılı mavi bayraklı plajlardan biri olan Kargı Plajı, eşsiz Turkuaz rengiyle adeta iç açıcı bir görünüme sahip. Deniz üzerinde yapılan mikrobiyolojik incelemeler sonucu, suyu Türkiye’deki en temiz denizlerden olan Kargı Plajı, Ege’deki en güzel plajlardan biri olarak öne çıkıyor. Bu bağlamda Kargı Plajı, yaz tatilini Türkiye’de geçirmek isteyenler için en ideal konumlar arasında yer alıyor.

El Nido Plajı – Palawan, Filipinler

Filipinler’de kumsal deyince sayısız opsiyon akla gelir. Her biri biririnden harika olan bu plajlar arasından da listemize girmeye değer olan konum Palawan El Nido Plajı. Diğer plajların aksine denizin yüksek tepelerle birleştiği bir konumda yer alan El Nido Plajları, kanyonvari bir arazide uzanıyor. Dağlar ile diğer kesimlerden ayrılan El Nido Plajları aynı zamanda arkadaki yemyeşil bitki örtüsü ile mavinin en güzel tonunu bir araya getirerek cennetvari bir turizm deneyimi yaşamak isteyenlere hitap ediyor. El Nido Plajları bir diğer kapsamda, tropikal iklimin de etkisiyle sık bir bitki örtüsüne sahiptir. Bu bitki örtüsü sayesinde El Nido, doğaya ve yeşile öncelik veren turistler için ideal konumlar arasında yer alıyor. El Nido kumsalını özgün kılan bir diğer etken ise plahjın bembeyaz kumları. Eşine az rastlanır derecede beyaz kumsalı ile eşsiz bir görsel şölen yaşamak isteyenler, El Nido’da ömürleri boyunca unutamayacakları bir tatil yaşayabilirler.