Avustralya

Rüyalar ülkesi Avustralya, Güney Pasifik Okyanusu üzerinde bir ada ülkesi olarak yer alıyor. Kendine has topografyası, coğrafi özellikleri ve kültürel katmanları ile Avustralya’nın oldukça özgün bir ülke olduğu bilenen bir gerçek olarak öne çıkıyor. Bu bağlamda Turist potansiyeli de oldukça yüksek olan Avustralya, her sene dünyanın dört bir yanından hem seyahat hem de eğitim amaçlı turistleri ağırlıyor. Avustralya’nın büyüleyici okyanusları, safariye elverişli uçsuz bucaksız çölleri, cenneti andıran masmavi plajları, özellikle unutulmaz bir gezi deneyimi yaşamak isteyenlere hitap ediyor. Bu yazımızda Güney yarım kürenin en harika konumlarından biri olan Avustralya’yı ziyaret etmeniz için 5 önemli sebebe yer vereceğiz.

Uçsuz Bucaksız Kanyon ve Çöllerde Ekstrem Spor Deneyimi

Bir ada ülkesi olarak bilinmesinin yanı sıra yüz ölçümü açısından da oldukça geniş olan Avustralya, büyük çölleriyle safari için oldukça uygun bir ülke. Macera sporlarını sevenler için birbirinden uygun kanyonlara, arazilere sahip olan Avustralya’da macera tutkunuzu sonuna kadar yaşayabileceğiniz onlarca mekan mevcut. Bu bağlamda Avustralya’da ekstrem sporların farklı dallarına yoğunlaşabilme olanağına sahip alanlar mevcut.

Avustralya’nın Okyanuslarında Sörf Eşsiz Bir Sörf Deneyimi

Amerika’daki bazı plajlar hariç dünya üzerinde sörf yapmaya uygun çok az plaj vardır. Avustralya bu plajların çoğuna ev sahipliği yapan bir ülke olarak öne çıkıyor. Bu yüzden oldukça yüksek ve hızlı dalgalara sahip olan Avustralya okyanuslarında harika bir sörf deneyimi yaşayabileceğinizi söylemek yanlış olmaz. Aynı zamanda Güney Pasifik’teki köpek balığı gibi yırtıcı türlerin yoğunluğu da düşünülünce bu kıtada yapılacak olan sörfün daha da ekstrem bir spor halini alacağı söylenebilir.

Farklı ve Kendine Özgü Bir Ekosistemdeki Çeşitliliği Keşfedin

Avustralya’yı diğer turistik mekanlardan ayıran en önemli özelliklerden biri ise kıta ülkesinin sahip olduğu ekolojik çeşitlilik. Bahsi geçen bu ekolojik çeşitlilik Great Barrier Reef, Kakada Ulusal Parkı gibi doğal alanlar bu deneyimi sınırları zorlayarak yaşayacağınız alanlar olarak öne çıkıyor. Kanguru, Koala, Emu gibi hayvan türlerinin yanı sıra daha önce adını bile duymadığınız yeni türleri bu ada ülkesinde keşfetmeniz oldukça muhtemel. Aynı şekilde Kakada Ulusal parkında Avustralya’nın yerli halkı olan Aborjinler’e ait kültürel dokuyu ve yerli halkın alana kattı ruhu derinlemesine hissedebilirsiniz.

Melbourne Şehrinin Harika Atmosferini Yaşayın

Sidney’den sonra Avustralya’daki en önemli şehirlerden biri olan Melbourne, özellikle tarihi ve kültürel dokusuyla eski sömürge günlerindeki İngiliz Avustralya’sının ruhunu deneyimlemek isteyenlere hitap ediyor. Şehirdeki Britanya Krallık döneminden kalan operalar, tiyatro binaları, eşsiz tarihi müzeler özellikle ülkenin tarihine odaklanmak isteyenler için ideal. Aynı zamanda şehrin içerisindeki tarihi tren vasıtasıyla tüm şehri içine alan nostaljik bir geziye de çıkabilirsiniz. Melborne şehrinde öne çıkan bir diğer özellik Fransa’nın Paris’ini aratmayacak nitelikte olan cafe kültürü. Melbourne sokaklarındaki şirin kafeler sayesinde şehrin kültürünü ve damat zevklerini daha yakından keşfetme imkanı elde edebilirsiniz.

Mavi Dağların (Blue Mountains) Eşsiz Manzarasını Seyredin

Avustralya’nın en önemli dağlarından biri olan Mavi Dağlar, hem ekstrem sporlar için hem de uzun doğa yürüyüşleri için eşsiz mekan. Mavi Dağlara yapacağınız bir seyahat ile Avustralya’nın eşsiz bucaksız kırlarına bakan mükemmel manzaraları keşfetme olanağına sahip olabilirsiniz. Aynı şekilde Mavi Dağlar, baştan son sizi gerçek anlamda bulutların üstüne çıkartacak rakımıyla da harika bir konum. Uzun yürüyüş parkurları sizi adeta yaşadığınız gerçeklikten soyutlayıp başka bir cennete götürecek nitelikte olduğu söylenebilir.