Kültür turizmi denilince akla ilk gelen ülkelerinden olan Fransa, özellikle uygulamalı ve modern sanatlar konusunda 300 yıldan beri ender yetenekler yetiştiriyor. Bu bağlamda sanatsal olarak eşsiz bir atmosfere sahip olan Fransa, her sene dünyanın çeşitli yerlerinden yüz binlerce turist ağırlıyor. Bu yazımızda yakın gelecekte Fransa’ya seyahat edecek olan kullanıcılarımız için mutlaka ziyaret edilmesi gereken müzeleri, mimari yapıları ve tarihi yerleri paylaşacağız. Bu mekanlar özellikle Fransa’nın kültür mirasını ve tarihini yakından tanımanız için en önemli mekanlar olarak öne çıkıyor.
 
Louvre Müzesi

Louvre Muzesi

Paris’in en merkezi konumunda aynı adı taşıyan meydanda yer alan Louvre Müzesi, yeryüzündeki en büyük müzelerden biri olarak biliniyor. Rönesans’tan modern döneme kadar Avrupa sanatına damga vurmuş birçok eserin sergilendiği Louvre Müzesi, Fransa gezisi başlangıcı için en ideal konum olarak öne çıkıyor. Onlarca başyapıta ev sahipliği yapan Louvre Müzesi, yolu Paris’e düşen herkesin mutlaka görmesi gereken mekanlardandır.
 
Versay Sarayı

Versay Sarayi
 
Temelleri 1661’de atılan ve Avrupa klasik dönem mimari anlayışının en önemli baş yapıtlarından biri olan Versay Sarayı, günümüzde müze olarak kullanılıyor. Modern ve klasik sanat yapıtlarını ve çeşitli resim galerilerini barındıran bu müze aynı zamanda Avrupa’daki en önemli botanik unsurlarından birine de ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçilerine rengarenk bir deneyim vaat eden Versay Sarayı, Fransa’da mutlaka görülmesi gereken kültür sanat yapıtlarının başında yer alıyor.
 
Notre Dame Katedrali

Notre Dame

Paris uçak bileti denince Eiffel Kulesi’nden sonra akla gelen ilk yapılardan biri olan Notre Dame, Avrupa’daki en önemli gotik üsluplu mimari eserlerden biri. Görsel olarak eşine benzerine az rastlanır mimari detayları barındıran Notre Dame Katedrali adeta Fransız Katolik anlayışının vücut bulmuş halini temsil ediyor.
 
Sainte Şapeli

Sainte Şapeli
 
Fransa yolculuğu yapacak olanların görmeleri gereken bir diğer mekan Sainte Shapel. Yine aynı şekilde Sainte Şapeli de Fransız Gotik Dönem anlayışının önemli bir simgesi olarak öne çıkıyor. Orta Çağ Fransız dini yaşantısına yakından ışık tutan Sainte Şapeli Avrupa’da üslubu ve hatları ile öne çıkan önemli tapınak mimarisi örneklerinden biri olarak anılıyor.
 
Arles

Arles
 
Fransa’ya bilet alacakların mutlaka ziyaret etmeleri gereken şirin bir Akdeniz kasabası lezzetinde olan Arles, Güney Fransa’da yer alan turistik bir konum olarak öne çıkıyor. Orta Çağ’ın atmosferini hissedebileceğiniz bu kentte Antik Roma döneminden kalan mimari yapılar da yer alıyor.
 
Mont Saint Michel

Mont Saint Michel
 
Eiffel Kulesi’nden sonra Fransa’da en çok turist ağırlayan konum alan Mont Saint Micheal ufak bir ada üzerine inşa edilmiş bir komün olarak biliniyor. Orta Çağ atmosferini ve feodal anlayışın kalıntısını en iyi şekilde deneyimleyebileceğiniz konum olan Mont Saint Michel, merkezinde yer alan manastırı ile çevresini saran surları ile şato mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak anılıyor.
 
Sacre Coeur Bazilikası

Sacre Coeur
 
Fransa’ya bilet alanların görmesi gereken bir diğer mimari yapı ise sacre Coeur Bazilikası olarak öne çıkar. Paris’in ve Fransa’nın en önemli kiliselerinden biri olan Sacre Coeur Bazilikası, yapımı 20. Yüzyılın sonunda tamamlanan bir modern dönem tapınağı olarak anılır. Birinci Dünya Savaşı döneminde oldukça zor şartlar altında tamamlanan bu ibadethanenin Fransız kültür mirası için önemli bir eser olduğunu söylemek doğru olacaktır.