Kartpostallık kanalları, zengin sanatı ve tarihi, canlı kültürü ve sosyal hayatıyla Hollanda’nın başkenti Amsterdam, kesinlikle dünyanın en kendine özgü şehirlerinden biri.

1. Amsterdam kanalları

Amsterdam’ın tarihi kent merkezinin en büyük özelliği, 17. yüzyılda açılan sayısız kanaldan oluşması. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve üzerinde 1500 köprünün bulunduğu bu eşsiz güzellikteki kanalları, isterseniz kıyılarında yürüyerek, şehrin yerlisi gibi bisiklet sürerek, ya da turist teknelerinden birine binerek keşfedebilirsiniz.

2. Rijksmuseum

Hollanda’nın en büyük ve en çekici müzesi olan Rijksmuseum, her yıl bir milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlıyor. Tabi bunda dünyanın en ünlü ressamlarından Hollandalı Rembrandt’ın, başta “Gece Devriyesi” olmak üzere, birçok tablosunun burada bulunmasının payı büyük. Kendinizi kaptırıp bütün bir gününüzü bu müzede geçirirseniz hiç şaşırmayın!

3. Begijnhof

Şehrin tam merkezinde olmasına rağmen birçok turistin farkına varmadığı, Ortaçağ’dan kalma tarihi evlerle çevrili bu yeşil ve sessiz bahçeye, dar ve kemerli bir geçitten ulaşılıyor. Geçmişte oldukça dindar olan Béguine rahibelerinin yaşadığı bu binalarda artık rahibeler olmasa da yaşlıca hanımlara rastlamak mümkün. Amsterdam’ın en eski ahşap evinin burada olduğunu belirtmekte de fayda var.

4. Jordaan

Eskiden işçi sınıfının yaşadığı bir bölge olan Jordaan, dar sokakları ve zarif tarihi binaları ile artık Amsterdam’ın en alımlı ve en çok yaşanmak istenen mahallelerinden biri. Jordaan’ın sanat galerisi, antikacı, bar ve restoranlarla dolu labirentimsi sokaklarına kendinizi bırakın. Buranın, sizin de Amsterdam’da en sevdiğiniz yerlerden biri olacağına emin olabilirisiniz!

5. Anne Frank’ın Evi

Yahudi Soykırımı’nın sembolik isimlerinden olan Anne Frank’ın, İkinci Dünya Savaşı sırasında iki yıl boyunca saklandığı ve bu süre boyunca yaşadıklarını kaleme aldığı ünlü günlüğü yazdığı bu ev, Amsterdam’ın merkezinde yer alıyor. Anne Frank’ın orijinal günlüğünün de sergilendiği bu müze-eve, uzun kuyruklarda beklememek için sabah erken saatlerde gitmekte fayda var.

Foto Galeri

6. Van Gogh Müzesi

Dünyanın en tanınmış ressamlarından Vincent Van Gogh’un tam 200 tablosunun yanı sıra yüzlerce çizimine ve mektubuna ev sahipliği yapan bu müzede, sanatçının sadece eserlerini görmekle kalmayıp, bir sanatçı olarak gelişimine ve ilham kaynaklarına da tanıklık ediyorsunuz. Müzeyi gezdikten sonra bir bakmışsınız, siz de ilhamla dolmuşsunuz!

7. “I amsterdam” yazısı

Amsterdam’daki birçok müzeye ev sahipliği yapan Museumplein’da yer alan 2 metre yüksekliğinde ve 24.5 metre genişliğindeki “I amsterdam” yazısı, çoktan şehrin simgelerinden birine dönüşmüş durumda. Amsterdam’a gelen turistlerin mutlaka önünde, içinde (ya da üzerinde!) fotoğraf çektirdiği bu dev yazının bir kopyası da Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda bulunuyor.

8. Rembrandt Evi Müzesi

Amsterdam’da ilham bulmak için bir yer daha! Ünlü ressam Rembrandt van Rijn’in 1639 ila 1656 yılları arasında eşi Saskia ile birlikte hayatının en mutlu ve başarılı yıllarını geçirdiği Jodenbreestraat üzerindeki bu ev, günümüzde bir müze olarak kullanılıyor. 17. yüzyıldaki görünümüne tekrar kavuşturulan evde, ressamın bazı kişisel eşyaları da sergileniyor.

9. Kalverstraat

Hiçbir seyahat, az da olsa alışveriş yapmadan tamamlanamaz! Amsterdam’da lüks ürünlerden ev yapımı hediyelik eşyalara kadar alışveriş seçenekleri oldukça geniş. Bunun en iyi adreslerinden birisi şık butikleri, galerileri, parfümerileri ve cafeleriyle Kalverstraat. Eğer tamamen farklı bir alışveriş deneyimi yaşamak isterseniz de rotanızı 1886’dan beri Amsterdam’ın bit pazarına ev sahipliği yapan Vlooienmarkt’a çevirin.

10. Vondelpark

Amsterdam’da piknik yapmak ya da güneşli bir havada çimlere uzanmak isterseniz, seçeneğiniz çok. Zira kentte 30’dan fazla park bulunuyor. Şehrin dokusunun bir parçası olan bu parklardan en büyüğü ve en popüleri ise kesinlikle Vondelpark. 47 hektarlık dev parkta yaz aylarında konserlerin düzenlendiği açık hava tiyatrosunun yanı sıra, çeşitli barlar ve restoranlar da yer alıyor.

Amsterdam otellerinde özel fiyatlar için tıklayın.