St. Petersburg, Neva Nehri’nin Finlandiya Körfezi’ne döküldüğü delta üzerinde kurulmuş ve 300 yıllık bir maziye sahip liman kentidir. Müze ve köprüler kenti olan St. Petersburg, Rusya’nın batıya açılan penceresidir.

Romantik buluşmalar ve gece yürüyüşleri için harika zamandır beyaz geceler… Bu güzel kuzey şehrine seyahat etmek için tam da bu zamanı seçmelisiniz! Peterburg’ta beyaz gecelerin tarihi 11 Haziran – 2 Temmuz.

St. Peterburg’ta sıcak beyaz geceler inanılmaz derecede güzel ve gizemli… İnci gibi parlak bir gecelere sahip olan yazın bu zamanlarında şehir sokaklardaki, Neva Nehri çevresindeki, park ve bahçelerdeki insanların neşeleri ve sevinçleriyle adeta sarhoş oluyor.

Petersburg’ta beyaz geceler ne kadar sürüyor?

St Petersburg

Uzun süre beklenen beyaz geceler Petersburg’ta, şehrin ilkbaharı uğurladığı ve parkların rengarenk çiçeklerle dolu olduğu Mayıs ayı sonunda başlar. Her yeni gece, bir öncekinden daha aydınlık ve daha sıcaktır, ve sonunda 11 Haziran’dan 2 Temmuz’a kadar geceler gündüzler gibi aydınlık kalmaktadır.

Şehirde tabi ki normal iş hayatı devam etmektedir: gündüzleri tüm iş yerleri, toplu taşıma araçları çalışmakta, geceleri köprüler açılmakta, fakat bu beyaz gecelerde Petersburg’taki sokak lambaları ve fenerler açılmamaktadır. İnsanlar ise gündüzlerden çok geceleri sokaklara çıkmaktadırlar. Dünyanın başka hiçbir şehrinde Petersburg’taki gibi böyle canlı, romantik ve gürültülü bir atmosfer doğmaz. Temmuz’un ortasından sonra geceler alacakaranlık olmakta ve zamanla yerini karanlık gecelere bırakmaktadır.

Beyaz Gecelerde insanlar sokaklarda ne yapıyorlar?

Beyaz Geceler

Bunun doğal bir olgu ve dünyada başka yerlerde de gerçekleşmesine rağmen Rusya’nın kuzey başkentinde daha ayrı ve romantik bir anlamı vardır. Neva Nehri’nin kıyısında birçok nehirler ve kanallar boyunca yavaş yavaş yürümekten daha romantik ne olabilir ki? Ayrıca köprüler açılırken net gece fotoğrafları başka nerede çekilebilir ki?

Genç çiftlerin çoğu düğünlerini bu zamanlara denk getirmektedir. Bu gecelerde sokaklarda özel olarak dans gösterileri düzenlenmektedir.

St. Peterburg’ta konaklama ve özel fiyatlar, hemen yerinizi ayırtmak için tıklayın!