Tayland, her ne kadar son derece güvenli bir şehir olsa da, uzak bir ülkeye gitmek insanı düşündürür durur. Bunun uçak bileti vardır, nasıl gezerim, hangi otelde kalsam rahat ederim diye kafaya takılan soruları vardır. Tayland, denizin dibini göreceğiniz plajları ve gece kulüpleriyle harika bir tatil imkanı sunuyor fakat bu ülkeye yapacağınız tatilin güzel geçmesi için bilmeniz gereken küçük tüyolar var. Tayland tatil önerileri listemize göz atmadan plan yapmayın diyoruz.

Tayland’a ulaşımı ucuza getirmek…

Tayland tatil önerileri listemizin en önemli maddesi… Uçak bileti zaten yurt içi veya yurt dışı tatilleri için önemli bir mesele. Biletleri erken almak önemli fakat Tayland çok uzak bir bölge olduğu için bilet konusu aşılmaz bir sorun olabiliyor insana. Tabii bir acentenin Tayland Turlarına katılmayıp, bireysel bir tatil yapacaksanız eğer. Uçak bileti konusuna uzun bir zaman ayırın. Gitmek istediğiniz tarihlerde Tayland uçak bileti fiyatları pahalıysa farklı tarihleri de değerlendirin. Hangi dönemde uçak biletini ucuza bulursanız tatilinizi ona göre şekillendirin. Kısaca biletinizi 4-5 ay öncesinden almış olun.

Tayland’da Otel seçimi yaparken…

Tayland’ın en çok hangi bölgesini gezecekseniz o civarlarda otel bulun. Bizim paramıza göre Tayland’ın para değeri düşük. Bu durum konaklama dışında diğer harcamalarınız için de kolaylık sağlayacak. Günlük ortalama 400 Baht gibi bir fiyata otel bulabilirsiniz. Bu 30-35 TL gecelik konaklamaya denk geliyor. Eğer geceliği 900 Baht’a bir otel bulursanız o otel gerçekten iyidir, bilginize. Tayland tatil önerileri listemizin bu maddesini göz ardı etmeyin.

Not: Tayland’da bankamatik bulmak çok zor değil fakat kredi kartı geçen bir yer bulmak oldukça zor. Bankamatikten para çekerken ihtiyacınızdan biraz daha fazla para çekmenizi tavsiye ederiz. Bankamatikten 400 Baht veya 4000 Baht çekseniz de bankalar sizden 150 Baht komisyon alıyor.

Tayland içi ulaşıma dikkat!

Tayland’da turistlerin en çok tercih ettiği ulaşım aracı tuk-tuk adı verilen araçlar. Tuk-tuklar genellikle turistlere şehir turları düzenliyor. Yolculuk yapmak oldukça zevkli fakat tek ulaşım yolu bu değil. Taksi kullanmaya karar verdiyseniz gideceğiniz yeri İngilizce bilen birinden yardım alarak Thai diline çevirmesini rica edin ve taksiye öyle binin. Bu arada taksimetreyi açtırmayı unutmayın. Sonrasında taksiye binmek ve gideceğiniz yere ulaşmakta sıkıntı çekmeyeceksiniz. Tayland’da ulaşım aracı olarak motosikletler sıklıkla kullanılıyor. Bir motosiklet kiralayarak istediğiniz yerlere tek de gidebilirsiniz. Yol bulma konusu çok büyük bir sıkıntı olmayacak çünkü hemen hemen her şehirde elinize harita tutuşturanlar olacak. Motosiklet kiralayacağınız yeri iyi araştırmakta ve kiraladığınız sırada motosikleti iyice kontrol etmenizde fayda var.

Alışveriş için…

Tayland tatil önerileri listelerinin en önemli maddelerden biri de alışveriş. Tayland’da alışveriş yapabileceğiniz yerler çok fazla. Alternatif bol olunca nereden ne alacağınızı şaşırabilirsiniz. Bir şeyler almak için kendinize vakit ayırmaya gayret gösterin. Hint ve Thai kültürüne ait yerel ürünler turistlerin en çok dikkatini çeken şeyler. Eğer alacağınız şeyin üzerinde fiyat yazıyorsa pazarlık yapmaktan uzak durun. Alacağınız ürünün üzerinde fiyat yazmıyorsa o zaman pazarlık yapmaya başlayabilirsiniz. Fakat şöyle bir durum var ki alınacak şeyler bizim para değerimize göre oldukça ucuz zaten. Bir iki lira için pazarlık yapıp yapmamak size kalmış artık.

Not: Bangkok’taki Chiang Mai’nin gece pazarlarına mutlaka uğrayın.

Tayland Tatili

Gece hayatı için…

Tayland tatil önerileri listemizin önemli maddelerinden birindeyiz. Eğer Tayland’ı gece hayatı için tercih ettiyseniz en doğru adres Pattaya. Tamam Bangkok’ta da güzel mekanlar var ama ülkenin eğlenme merkezi Pattaya diyebiliriz. Gitmek istediğiniz barları önceden detaylı bir şekilde araştırın. Sonuçta Tayland, eğlencenin abartıldığı bir yer. Gece çok içmezseniz başınıza herhangi bir şey gelmez. Dikkatli ve kontrollü olmaya özen gösterin.

Thai masajı yaptırmak isteyenler…

Tayland tatil önerileri denildiğinde aklınızdan çıkmaması gereken bir diğer şey de masaj. Tayland, Thai masajı ile ünlü olunca ülkenin pek çok yerinde de bir masaj salonu bulmak çok kolay. Burada dikkatli olmanız gereken ilk şey, popüler masaj salonlarına gitmemek. Popüler yerler oldukça kalabalık ve masajcıların dinlenecek vakti olmuyor. Hal böyle olunca iyi bir hizmet de alamayabilirsiniz. Thai masajı yaptırmaya karar verirseniz öncelikle daha az popüler olan yerleri tercih edin. Bir diğer alternatif ise ücreti fazla verip randevu almak. Tayland tatil önerileri listemizdeki bu maddeyi bir yerlere not etmeyi unutmayın.

Tayland’da Dikkat Etmeniz Gereken Altın Kurallar

Tayland tatilinde dikkat etmeniz gereken bazı altın kurallar var. Bu kurallara dikkat etmediğiniz zaman pek çok sorunla karşı karşıya gelebilirsiniz. Sonuç itibariyle yabancı bir ülkedesiniz. Thai kültürü ve sosyal yaşantısı hakkında pek bir şey bilmemeniz normal. Bahsedeceğimiz maddelere dikkat ederseniz sorunsuz bir Tayland tatili geçirmeniz kolaylaşır. İşte Tayland’da dikkat etmeniz gereken o altın kurallar…

  • Bir çocuğun kafasını sakın okşamayın. Tayland’da kafa kutsal sayılır ve bu hareket saygısızlık olarak kabul edilir, aman dikkat!
  • Kralın ismini telaffuz etmeyin. Kral, halkın %97 oyunu alarak başa geçmiş. Haliyle Thai halkı krallarına oldukça düşkün. Bu durum para için de geçerli. Eğer yolda bir para görürseniz üzerine basmadan geçin. Bu da krala yapılmış büyük bir saygısızlık olarak nitelendiriliyor. Tayland tatil önerileri listemizdeki bu maddeyi elinizden geldiğince unutmamaya çalışın.
  • Ülkede çok fazla sahte değerli taş satan dolandırıcılar var. Yanınıza biri gelir ve elindeki taşı satmaya kalkarsa sakın almayın.
  • Gezmek için bir yere gittiğinizde, gideceğiniz yerin yandığını veya kapandığını söyleyebilirler. Sakın inanmayın çünkü tuk-tuklara binmenizi sağlamak için söylenmiş bir yalan bu.
  • Tayland insanı oldukça güler yüzlüdür. Yine de yerli birini başkalarının önünde azarlamak veya kötü davranmak onları çok fena sinirlendirebiliyor.
  • Tayland’a gelmişken bir jet-ski turuna çıkmak isteyebilirsiniz fakat bu fikri bir daha düşünün. Kiraladığınız jet-ski sağlam olsa bile geri götürdüğünüzde çizmiş veya zarar vermiş olduğunuz söyleniyor ve yüklü miktarda para isteniyor. Aynı durum motosiklet için de geçerli. Motosiklet veya jet-ski kiralayacağınız yerleri iyi seçin.
  • Buda heykellerine karşı bacaklarınızı uzatmayın. Bu Tayland’da büyük bir saygısızlıktır. Aynı şey insanlar için de geçerli.
  • Yeni tanıştığınız bir Taylandlının evine gitmeyin. Eve geçtiğinizde direkt kağıt oyununa başlayabilirler ve hile yoluyla tüm paranızı alabilirler. Böyle bir şeyin başınıza gelmesi küçük bir ihtimal ama yine de dikkatli olmakta fayda var. Bu maddeyi Tayland tatil önerileri listenize mutlaka yazın.
  • Ülkede herhangi bir hırsızlık veya dolandırıcılık ile karşılaşırsanız yerel polisler yerine özel turist polislerine derdinizi anlatın. Normal polislerin İngilizce bilmemeleri derdinizi anlatmakta sizi zorlayabilir.
  • Phuket plajlarına vakit ayırmayı düşünüyorsanız biraz daha dikkatli olmanız gerekiyor. Eğer bir plajda kırmızı bayrak varsa o plaja girmek kısa bir süreliğine yasaklanmış demektir. Tayland’ın yağmur dönemleri denizin aşırı dalgalı ve dip akıntılı olduğu zamanlar. Boğulma vakaları bu dönemde artıyor. Kırmızı bayrak uyarısını Tayland tatil önerileri listenize eklemeyi unutmayın.