Tatile çıktığınızda yıl boyu biriktirdiğiniz paranın hak ettiği değeri görmesini mi istiyorsunuz? İşte biriktirdiğiniz parayla kıtı kıtına idare etmek yerine, krallar gibi tatil yapabileceğiniz dünyanın birbirinden güzel 6 en ucuz ülkesi!

1. Bolivya

Bolivya

Başkent La Paz’ın kalbinde yer alan tarihi bölge Calle Jaén’de Bolivya’nın koloni döneminden kalma en güzel sokaklarını gezebilirsiniz. Bu bölgede kendine özgü bir stili olan 4 müze bulunuyor ve bunların tümünü toplam 1TL civarı bir fiyata gezebilirsiniz. Kültürle ruhunuzu doyurduktan sonra, doyasıya yiyip içme zamanı. Bolivya Güney Amerika’daki en ucuz yeme içme fiyatlarını sunuyor. Mesela, bir şişe Paceña birası 2TL’den (1$) daha ucuz ve bir kase chairo (patates çorbası) ise yaklaşık aynı fiyat. Dünyanın en meşhur, en ihtişamlı doğa harikalarından biri olan Salar de Uyuni de Bolivya toprakları dahilinde.

2. Sri Lanka

Sri Lanka

“İncecik kumlar, bembeyaz bulutlarla çevrelenmiş dağlar, şelaleler, çay tarlaları ve yumuşak bir esintiyle süzülen palmiye ağaçlarıyla Sri Lanka kusursuz bir cennet resmi çiziyor…” Turist broşüründe bunlar yazılı. Ama biz daha çok körili balık ziyafetleri, balta girmemiş ormanlarda trekking ve denizin kıyısında 5TL’ye konaklayabileceğiniz otellere odaklanıyoruz. Sri Lanka’da günde 50TL’ye (5.000 LKR) krallar gibi yaşayabilirsiniz. Colombo’yu deneyin. İnsanların turistleri hoş karşılaması ve dost canlısı olmaları da cabası…

3. Arjantin

Arjantin

Buenos Aires, eğlenceli gece hayatı sayesinde gezegendeki en heyecan verici şehirlerden biri ünvanını taşıyor. En seçkin gece kulüplerini bir kenara bırakacak olursak, Arjantin’in renkli başkentinin oldukça canlı ve gösterişli gece hayatının keyifini çok ucuza çıkarabilirsiniz. Bir gecelik dolu dolu eğlence yaklaşık 100TL. Aman dikkat edin de uygun fiyatları görünce eğlencenin dozu kaçmasın. Arjantin’in dünyaca meşhur et yemekleriyle karnınızı doyurarak geceye hazırlanmayı da düşünün deriz. Tabi cıvıl cıvıl şehir hayatının ötesinde, Arjantin’in hayranlık uyandıran doğal güzelliklerini unutmamak gerekiyor. Yeterince açılırsanız penguenlere, yunuslara, balinalara rastlamanız işten değil!

4. Honduras

Honduras

Orta Amerika ucuz tatil konusunda epey zengin. Bölgede Belize var, Kosta Rika var. Hatta Guatemala var. Ama gerçekten sıkı bir pazarlık yapmak için Honduras’ı tercih etmek isteyeceksiniz. Bu ülke en çok seyahat edilen ülkeler listesinde olmasa da, gittiğinizde Maldivler’deki gibi beyaz kumla kaplı, palmiyeli plajları ve Kızıldeniz’e rakip dalış merkezlerini göreceksiniz. Ayrıca ultra-mega ucuz yeme-içme olanağıyla, günde 50TL’den (30$) bile daha az harcayarak çok hoş bir tatil geçirebilirsiniz. Kısaca özetlersek uçak biletinizi erkenden alın ve Honduras’ta para derdini bir kenara bırakıp tatilin keyfini çıkarın. Tabi uzakta olduğundan dolayı, ucuzun da ucuzunu arıyorsanız bilet fiyatları size biraz tuzlu gelebilir.

5. Tayland

Tayland

The Beach filmini ve muhteşem güzellikteki denizi, bakir kalmış küçük adacıkları, bembeyaz kumsalları ve bu kumsallar üzerinde zarifçe uzanan koca palmiyeleri hayal edin. Nereye takıldığınıza bağlı olmakla birlikte ucuz olduğu su götümez olan bu ülkede, Türk turistler için vize zorunluluğu da yok. Konuk evlerinde geceliği 30TL’ye, iyi bir otelde ise 100TL’ye kalabilirsiniz. Aylık ev kiralama gibi seçenekler de oldukça uygun. Ev denize yaklaştıkça her yerde olduğu gibi fiyatlar artmasına karşın, iyi bir pazarlıkçıysanız 500TL’ye hoş bulacağınız bir ev kiralamanız mümkün. Gece hayatı ve alışverişin de nispeten ucuz olduğunun da altını çizelim. Phuket, Phi Phi gibi popüler adalardan uzaklaştıkça fiyatlar daha da cazipleşiyor. Ne de olsa, daha popüler eşittir daha pahalı kuralı her yerde geçerli.

6. Filipinler

Filipinler

Muhteşem kıyıları, yağmur ormanları ve dalış merkezleriyle Filipinler’de ucuz bir tatil geçirmek biraz da yaptığınız seçimlere bağlı. Zira her yerde olduğu gibi çok lüks seçenekler de bulunuyor. En bilinen şehri, başkent Manila, kalabalık, gürültülü ve diğer şehirlere göre daha pahalı. Manila yerine Cebu, Bohol gibi şehirleri ve muhteşem doğalarıyla ünlü diğer adacıklarını tercih ederseniz pişman olmazsınız. Dalış ve tropik denizi seviyorsanız Boraçay’da her keseye uygun konaklama seçenekleri mevcut. Coron Adaları’nı, Malapuscua ve Pescador adacıklarını da gitmişken paraya kıyıp görün. Tasarruf edeceğim derken unutulmayacak anıları kaçırmayın!