Belki de insanın hayatını en çok değiştiren şey bir çocuk sahibi olmaktır. Yaşayanlar bilir; çocuk sahibi olmadan önce yapılan ne varsa, çocuktan sonra ya yapılamaz hale gelir ya da farklı konseptlerle çocuklu hayata uyarlanır. Birçok alışkanlık gibi seyahat alışkanlığı da çocuk sahibi olmakla birlikte büyük bir dönüşüm geçirir. Peki, hayallerinizden, alışkanlıklarınızdan ve bilumum zevklerinizden vazgeçmeden tatil yapmanın yolu nedir? Naçizane birkaç önerimizi sizinle paylaşmak istedik;

Gemi Tatilini Deneyin

Eğer seyahat alışkanlığınız uzak coğrafyalara gidip farklı kültürlerle tanışmaksa bu tip seyahatlerin çocukla birlikte ne denli meşakkatli olacağını tahmin edersiniz. Ama bu durumun sizi bir yazlık eve hapsetmesine izin vermeyin. Tatilcilere 5 yıldızlı bir tesisin imkânlarından daha fazlasını vaat eden devasa seyahat gemileri hem çocuğunuzun güvenliği hem de kişisel zevklerinizin karşılanması açısından sizlere rüya gibi bir tatilin kapısını aralıyor. Geminin loş ışıklarla aydınlatılmış uzun koridorlarında bebeğinizi bir kez dolaştırmanız, onun derin bir uykuya dalmasına yetecektir. Sizin payınıza düşen ise birçok aktivite içinden katılmak istediğinizi seçmek.

Gemi tatilinin bir diğer avantajı ise farklı kültürler ve farklı coğrafyaları 5 yıldızlı bir otel konforunda aynı anda keşfedebilmek. Geminin gece yol alıp sabah başka bir ülkenin en güzel kentinde olması, yol yorgunluğu çekmeden o kenti keşfe koyulmanızı sağlayacaktır.

Deniz, Kum, Güneş

“Artık çocuk sahibiyiz; güvenli bir bölgede yazlık alırsak rahat bir tatil yapabiliriz” gibi bir düşünceye kapılmak ilk bakışta mantıklı gibi görünse de, artık birçok tesisin bebek-çocuk dostu bir konsept ile çalıştığını unutmamak gerekiyor. Çocuğunuzla birlikte oldukça güvenli ve bir o kadar da keyifli bir tatil yapabileceğiniz bu otellerde çocuklarınızın güvenliği ve eğlencesi için her ayrıntı düşünülmüş durumda.

Eğer bebek-çocuk dostu bir otelde tatil yapmaya karar verdiyseniz ilk yapmanız gereken tesisin bulunduğu plajın kumdan mı yoksa taştan mı olduğunu öğrenmek. Bu ayrıntı hem güvenlik hem de kumdan kale yapmaya bayılan çocukların eğlencesi açısından önemli.

Otel Seçerken

Çocuklarla tatile giderken seçeceğiniz otelde dikkat etmeniz gereken ve hayatınızı kolaylaştıracak şeyleri sıralamaya çalıştık;

  • Çocuk aktivitelerinin bol olması,
  • Geniş ve çocuklara hitap edecek yemek menüsü,
  • Sahil şeridinin büyüklüğü,
  • Özel havuz olması (ortak havuz olsa bile az kişi tarafından kullanılması),
  • Bebek arabasına elverişli olması,
  • Rahat edebileceğiniz,
  • Düzayak veya minimum merdiven olması.