Schengen, Güneydoğu Lüksemburg’da küçük bir kasaba. Schengen Vizesi’ne adını vermesinin nedeni ise bu kasabada 1985’te yapılan bir anlaşma ile Fransa, Batı Almanya, Lüksemburg, Belçika ve Hollanda arasında yapılan gümrük kontrollerinin kaldırılmasına dayanıyor.

Aynı karar Avrupa Birliği’nin kurulması ile daha geniş bir alanı kapsamaya başlıyor ve aynı adla anılmaya devam ediyor.

Schengen Vizesi Hangi Ülkeleri Kapsıyor?

Belçika, Danimarka, Almanya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Avusturya, Polonya, Portekiz, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan. Bulgaristan ve Kıbrıs Cumhuriyeti vizenin kapsamındaki ülkeler.

Hangi Ülkeler Daha Kolay Schengen Vizesi Veriyor?

Yunanistan

Özellikle ekonomik kriz sonrası daha çok turist çekmek isteyen Yunanistan, Schengen Vizesi alabilmek için en mantıklı tercihlerden birisi olabilir. Yunanistan vizesine başvuran Türklerin %99’una yakını kolaylıkla vize alabiliyor. Ancak Yunanistan’dan aldığınız vize ile direk olarak Almanya ya da Hollanda gibi ülkelere giriş yapmak isterseniz sorun yaşama ihtimaliniz var.

İspanya

İspanya da yaşadığı ekonomik krizin izlerini turizm sayesinde hızla atmak isteyen ülkeler arasında. Bu nedenle özellikle son yıllarda vize başvurularında alınan olumlu cevapların sayısı oldukça yüksek. İstanbul Konsolosluğu üzerinden örnek verecek olursak ret cevabı alanların oranı sadece %1’ler seviyesinde.

İtalya

Türklere en rahat vize veren ülkelerden birisi de İtalya. Bunda İtalya’nın genel tutumunun yanında turizmden elde etmek istediği gelirin payı da büyük. Ayrıca vize almak için yapılan mülakatta Vatikan’a ve Hristiyanlığa olan ilginizden bahsederseniz süreci biraz daha kolay atlatabilirsiniz. Tabi bu öte yandan ince bir çizgi; çok fazla bilgi sahibi olmadan bunu ortaya atmamakta fayda var.

Bu üç ülkenin yanında kolay vize alabilmek adına tercihiniz Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Slovakya ya da Hırvatistan da olabilir.